Droga od projektu budynku do zamieszkania
Budowa domu to proces czasochłonny i wieloetapowy. Wielu z nas decyduje się na wybudowanie swoich czterech kątów, o których zawsze marzyło. Jest to wspaniały czas, kiedy na naszych oczach widzimy jak powoli powstaje dom naszych marzeń. Doglądamy każdego etapu, widzimy postępy ekipy budowlanej, chcemy aby wszystko było dopilnowane i zapięte na ostatni guzik. Jednak zanim na teren naszej działki wejdzie ekipa budowlana i zacznie prace budowlane musimy pozałatwiać masę spraw urzędowych i formalności.
CO POTRZEBUJEMY DO BUDOWY DOMU
Posiadamy już piękną działkę i co dalej? Kolejnym krokiem jest sprawdzenie jej statusu zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie naszego projektu domu wydana zostaje nam decyzja o warunkach zabudowy. Kolejnym etapem jest uzyskanie dokumentacji o warunkach technicznych dostawy mediów ( prąd, gaz, woda, kanalizacja). Kolejnym istotnym elementem jest posiadanie projektu budynku ( możemy zakupić gotowy lub skorzystać z pomocy projektanta i razem zaprojektować dom). Na podstawie wyżej wymienionych dokumentów możemy dopiero ubiegać się o pozwolenie na budowę domu. Po otrzymaniu pozwolenia i uprawomocnieniu się go ( okres 14 dni), możemy zaczynać nasze prace budowlane. Jednak musimy zgłosić ich rozpoczęcie w Starostwie Powiatowym w terminie 7 dni przed ich rozpoczęciem. Musimy też już na tym etapie posiadać kierownika budowy, który będzie nadzorował prace ekipy budowlanej, aby wykonanie było zgodne z normami i projektem. Zakładamy również dziennik budowy, w którym zapisywany jest przebieg wszystkich prac podczas budowy. Jest to ważny dokument, ponieważ po zakończeniu prac musimy dołączyć go do dokumentacji powykonawczej, dzięki której uzyskamy pozwolenie na użytkowanie nieruchomości. Jak widzimy posiadanie działki to nie wszystko, aby móc postawić na niej budynek. Zanim rozpoczniemy budowę czeka nas wiele formalności w poszczególnych instytucjach. Jest to proces konieczny i każdy właściciel pięknej nieruchomości musiał go przejść.
CZAS NA REMONT
Po kilku latach użytkowania swojego domu przychodzi czas na [remont]. Jedni decydują się na niego wcześniej inni później. Jest to kwestia indywidualna uzależniona od sposobu użytkowania budynku ( zniszczenia), naszej chęci zmian oraz budżetu. Decydując się na remont nie musimy załatwiać formalności papierkowych ( o ile nie dochodzi do trwałej zmiany konstrukcyjnej bądź projektowej budynku). Potrzebujemy tylko dobrej ekipy budowlanej i wiele cierpliwości ( remont dezorganizuje życie codzienne domu).
Najnowsze komentarze