Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 30, 2020 in Wnętrze |

Ogród na tarasie

Ogród na tarasie

Ogrodnictwo na dachach lub tarasach zyskało popularność w ciągu ostatnich kilku lat w miastach ze względu na brak miejsca, a także potrzebę tworzenia bardziej zielonych środowisk. O ile patia czy podwórka nie są luksusem dla wszystkich właścicieli domów, o tyle taras czy balkon są czymś oczywistym i mogą służyć jako alternatywna przestrzeń do uprawy ogrodu. Z pomocą profesjonalisty można założyć ogród na tarasie, aby doświadczyć wielu korzyści, w tym kontroli temperatury, żywności bez pestycydów, zrównoważonej żywności i większej liczby terenów zielonych. Oto przewodnik ułatwiający rozpoczęcie prace na tarasie w domu.

Zdobądź odpowiednią przestrzeń i glebę

W domu budowanym przez profesjonalnego architekta należy zwrócić należytą uwagę już na etapie planowania na takie czynniki, jak ciężar pełnoprawnego ogrodu tarasowego, w tym z dużymi drzewami. Aby cały taras zamienić w ogród, trzeba najpierw ułożyć warstwę ziemi. Na tym etapie konieczne jest profesjonalne uszczelnienie dachu, aby uniknąć wycieków w przyszłości. Po wykonaniu impregnacji można położyć trawnik lub poeksperymentować z wybranymi roślinami. Prostszą opcją jest pokrycie powierzchni tarasu roślinami doniczkowymi.

Dla zdrowych roślin niezbędny jest odpowiedni rodzaj gleby. Idealna mieszanka doniczkowa lub glebowa to połączenie zwykłej gleby, torfu kokosowego i biohumusu w równych ilościach. Nadmierne podlewanie i deszcze wypłukują składniki odżywcze, dlatego konieczne jest ciągłe uzupełnianie składników odżywczych w glebie. Upewnij się, że co tydzień dodajesz kompost lub obornik, aby upewnić się, że gleba jest dobrze odżywiona. Ogrody są doskonałą opcją wprowadzenia świeżego i czystego powietrza do domu i są niezbędne w każdym domu.

Od czego zacząć sadzenie

Świeże warzywa z domowej uprawy są dobre dla zdrowia i nie zawierają chemikaliów. Możesz zacząć od wieloletnich drzew owocowych i zielonych warzyw liściastych, które dobrze rosną w donicach, torbach do uprawy i plastikowych bębnach. Jeśli jesteś ogrodnikiem po raz pierwszy, możesz zacząć od małej doniczki i jednego warzywa i stopniowo zwiększać skalę, dodając więcej pojemników i uprawiając inne warzywa. Rośliny takie jak pomidory i papryczki chilli są łatwe w uprawie i nie wymagają dużej pielęgnacji, więc rozpoczęcie od nich jest doskonałym wyborem. Pamiętaj, że zanim ogród przyniesie efekty, potrzeba kilku miesięcy, więc cierpliwość jest najważniejsza a wiedza przyjdzie z czasem. Gdy zdobędziesz trochę doświadczenia w uprawie w pojemnikach i workach, możesz wypróbować inne zaawansowane techniki, takie jak sadzenie na podniesionych łóżkach, które możesz zbudować na zamówienie.

Możesz zacząć od sadzenia wieloletnich drzew owocowych, roślin bulwiastych i zielonych liściastych, ponieważ są one najłatwiejsze w utrzymaniu. Wieloletnie drzewa owocowe można sadzić w mocnych bębnach lub uprawiać w workach. Zielone rośliny które są idealne dla początkujących ogrodników do próby uprawy, to sałata, szpinak, pietruszka, szczypior, rzodkiewka. Do dzieła!