Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 12, 2021 in Remont i budowa |

W jaki sposób położyć deskę tarasową?

W jaki sposób położyć deskę tarasową?

Samodzielne wykonanie przydomowego tarasu to nie tylko oszczędność, ale i powód do dumy oraz swoboda w jego kreowaniu. Taras może zostać wykonany w różnych rozmiarach i może być osadzony na odmiennych podstawach. Z tego powodu lepiej jest samodzielnie położyć deskę tarasową. Taras jest miejscem, który ma umożliwić relaks i odpoczynek. Jednak dobrze wykonany taras powinien także chronić przed nadmiernym słońcem, pozwolić na spożycie posiłku czy poleniuchować na leżaku. Do stworzenia idealnego tarasu konieczne jest przestrzeganie kilku zasad.

Najlepszy sposób na położenie deski tarasowej

Do najbardziej popularnych metod układania desek tarasowych zalicza się położenie desek tarasowych na legarach i wspornikach. W tej metodzie montaż desek tarasowych ma miejsce na specjalnych wspornikach, które wykonane są z tworzywa sztucznego i są rozkładane w równych odległościach. Taka podstawa umożliwia szybkie i proste ułożenie deski, a do tego powierzchnia jest idealnie wyrównana. Ponadto wsporniki zapewniają wentylację oraz miejsce pod deskami na schowanie różnych kabli. Odpowiednie rozłożenie desek zapobiegnie przeciążeniom, a drewno będzie równomiernie pracować.

Jakie deski wybrać?

Obecnie w sklepach do wyboru mamy różnorodne materiały oraz wzory. Wyłożenie tarasu drewnianymi deskami zapewni kontakt z naturą oraz spójność z otoczeniem. Zazwyczaj deski do użytku zewnętrznego posiadają nierówną strukturę (ryflowana warstwa wierzchnia ułatwiająca odprowadzanie nadmiaru wody podczas deszczu). Do wyboru są też deski gładkie, na których nie zbiera się nich pył, kurz czy drobinki roślin i liście. Są one jednak bardziej podatne na zarysowania. Dla zapewnienia trwałości konstrukcji warto postawić na połączenie betonu i drewna. Wtedy to wykonanie na utwardzonej powierzchni betonowej wylewki zagwarantuje solidność wykonywanej konstrukcji. Przy tworzeniu tarasu należy pamiętać, że każdy rodzaj drewna musi mieć odpowiednią przestrzeń, aby pracować. Z powodu zmiennych warunków pogodowych konieczne jest także dokładne zabezpieczenie desek impregnatem jak lakier, lakierobejca lub olej do drewna.

Jaki wybrać układ desek na taras?

Bez względu na to, jaki taras chcemy (drewniany, a może z kompozytu) pojawia się pytanie jak położyć deskę tarasową, co dotyczy samego układu desek na tarasie. Czy układać należy deski układać równolegle do wejścia, prostopadle czy też pod kątem. Najczęściej stosuje się równoległy układ desek lub prostopadły. Samo ułożenie desek jest uzależnione przede wszystkim od nachylenia konstrukcji. Przy montażu tarasu trzeba pamiętać, że potrzebne jest nachylenie około 2-5% w kierunku od budynku, co sprzyja lepszemu odpływowi wody. Najkorzystniejszy jest wybór, gdy kąt nachylenia tarasu jest zgodny z kierunkiem ułożenia desek.