Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 12, 2020 in Wnętrze |

Kawa z ekspresu

Kawa z ekspresu

Znaczna większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki mocnej, aromatycznej kawy. Niektórzy bez kawy nie umieją się dobudzić. Jest to napój, który dodaje nam energii, ale również usprawnia pracę naszego umysłu. Dlatego pierwsze gdzie udajemy się po przebudzeniu to kuchnia, aby zaparzyć ten napój.

JAKI EKSPRES WYBRAĆ

Ekspres do kawy ma nam tą czynność ułatwić. Wybór tego sprzęty jest ogromny. Przeróżne modele, funkcje oraz metody parzenia zachęcają nas do zakupu. Zanim jednak dokonamy wybory powinniśmy się dobrze zastanowić, który wybierzemy. Przede wszystkim musimy wiedzieć czego od tego urządzenia oczekujemy oraz jaką kwotę możemy przeznaczyć na jego zakup. Oto podstawowe rodzaje dostępnych na rynku ekspresów:
– przelewowe
– ciśnieniowe

 

Ekspres przelewowy to jeden z najprostszych i najtańszych rozwiązań. Kawa zaparzana jest za poprzez zalanie jej zmielonych ziaren wrzącą wodą. Przepływa ona przez pojemnik ze zmieloną kawą, a następnie wpływa do dzbanka i tam gromadzi się jako gotowy do spożycia napar.
Ekspres ciśnieniowy to niezwykłe rozwiązanie dla wygodnych i wymagających zarazem. Wyróżniamy ekspres ciśnieniowy:
– na kapsułki
– kolbowy
– automatyczny
Ekspres na kapsułki sprawdzi się dla osób lubiących pijać różne rodzaje kaw i ceniących sobie latwy i szybki sposób ich przyrządzania. Wystarczy wybrać odpowiednią kapsułkę ( rodzaj napoju kawowego wraz z potrzebnymi do jego przygotowania dodatkami) i to wszystko. W tego typu urządzeniach proces mielenia kawy jest całkowicie pominięty, gdyż wszystko znajduje się już w kapsułce.
Ekspres kolbowy działa zazwyczaj pod niskim ciśnieniem. Za pomocą pompy woda przepływa przez pojemnik ze zmieloną kawą. Dzięki ciśnieniu możemy uzyskać delikatną piankę na powierzchni napoju. Niektóre urządzenia posiadają też funkcję spieniania mleka, dzięki temu przygotujemy cappuccino oraz latte.
Ekspres automatyczny są najbardziej zaawansowanymi urządzeniami i zarazem najdroższymi. Za jego pomocą przygotujemy bardzo wiele rodzajów kaw. Jego obsługa jest niezwykle prosta. Wystarczy odpowiednie pojemniki uzupełnić wodą i kawą a następnie wcisną guzik z kawą jaką chcemy się napić. Na tym kończy się nasz udział w parzeniu kawy, resztę już robi za nas urządzenie, a nam pozostaje cieszyć się tylko smakiem aromatycznego napoju.
Które z urządzeń wybierzemy to już zależy tylko od nas i od naszych preferencji oraz od naszego budżetu na ten cel. Musimy wiedzieć, że dobry ciśnieniowy automatyczny ekspres to wydatek około 2 tysiące wzwyż.