Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 12, 2019 in Wnętrze |

Kuchnia – serce każdego domu

Kuchnia – serce każdego domu

Pomieszczenie w domu, które najbardziej tętni życiem to zdecydowanie kuchnia. Mówi się nawet, że jest ona sercem domu. To w niej przygotowujemy posiłki dla siebie i całej rodziny, pijemy kawę lub jeśli pełni też funkcję naszej jadalni to spożywamy posiłki. Zresztą w kuchni zawsze coś się dzieje, zawsze ktoś się krząta. A podczas świąt czy uroczystości rodzinnych po prostu pęka w szwach. Nie ma znaczenia czy jest mała czy duża ważne aby była funkcjonalna dla nas.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Istotną sprawą podczas urządzania kuchni jest dobór odpowiednich mebli i wyposażenia. Meble powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości ( jeśli robimy na zamówienie to dopasowujemy ich wysokość do naszych potrzeb), zwłaszcza szafki wiszące. Bardzo funkcjonalne są wysuwane szafki typu kargo, które są naprawdę bardzo pojemne i mogą posłużyć nam nawet jako taka mini spiżarnia. Praktyczniejsze są zamknięte szafki niż półki, na których trzymamy ozdobne figurki czy pamiątki z podróży. Na takie bibeloty możemy sobie pozwolić przy dużej powierzchni, ale jeśli mamy małe pomieszczenie to każdy centymetr zagospodarujmy przemyślanie. W każdym domu jest mnóstwo garnków, patelni, talerzy, szklanek, filiżanek i innych rzeczy niezbędnych do codziennego funkcjonowania, a każda z nich powinna mieć swoje miejsce.

MAGICZNA TRÓJKAT

Bardzo ważne jest położenie zlewu, kuchenki i lodówki. Powinny one znajdować się w miarę możliwości blisko siebie. Ułatwi nam to bardzo komunikację. Podczas przygotowywania posiłków najczęściej korzystamy z lodówki, zlewu i kuchenki, dlatego tak ważne jest, aby nie krążyć po całej kuchni od jednego urządzenia do drugiego. W nawet niewielkiej kuchni powinno znaleźć się miejsce na niewielki stolik lub ladę z krzesłem, aby móc przysiąść podczas np. gotowania obiadu i spokojnie wypić kawę lub po prostu odpocząć.

KAŻDY CENTYMETR SIĘ LICZY

W kuchni przetrzymujemy bardzo wiele produktów spożywczych. Coraz większą wagę przykładamy, aby nasza dieta była dobrze zbilansowana. Jemy coraz więcej warzyw i owoców co się bardzo chwali. Nie wszystko jednak jesteśmy w stanie przechowywać w lodówce lub w zamkniętych szafkach. Warto wygospodarować miejsce na blacie kuchennym lub stoliku, gdzie będzie znajdował się kosz lub misa ze świeżymi owocami. Łatwiej i częściej zarówno my jak i nasze dzieci po nie sięgniemy jeżeli będą w zasięgu naszego wzroku. Dlatego zanim urządzimy kuchnię warto się dobrze zastanowić. Liczy się nie tylko wygląd wizualny, ale przede wszystkim funkcjonalność. A przemyślana kuchnia to połączenie estetyki z funkcjonalnością.