Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 12, 2019 in Sprawy pozaremontowe |

Seksuologia – podstawowe informacje

Seksuologia – podstawowe informacje

Seksuologia, dziedzina zajmująca się seksualnością człowieka. Głównie jego potrzebami seksualnymi, prawidłowym życiem seksualnym człowieka, uczuciami. Seksuologię dzielimy na kilka kategorii. Należy do nich seksuologia kliniczna, sądowa, kulturowa, społeczna. Seksuologia kliniczna jest dziedziną zajmującą się medycyną oraz psychologią. Seksuologia kliniczna dotyczy zaburzeń relacji partnerskiej. Seksuologia sądowa jest związana z badaniami etiologii działań seksualnych. Natomiast seksuologia kulturowa opisuje historię zachowań seksualnych. Tymczasem seksuologia społeczna skupia swoją uwagę na badaniu i analizie zależności pomiędzy ludzką seksualnością a wpływem społeczeństwa. Seksuolog jest specjalistą w dziedzinie seksuologii. Warto się do niego udać, jeśli mamy problemy związane z seksem. Na przykład brak orgazmu, zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk. Zajmuje się płciowym życiem człowieka w sferze ciała, jak i psychiki. Seksuolog udziela rad, dotyczących rozpoczęcia współżycia. To właśnie „pierwszy raz” ma ogromny wpływ na jakość życia intymnego w przyszłości. Udzieli on także porad z zakresu higieny intymnej, zapobiegania ciąży. Seksuolog rozwiązuje problemy związane ze współżyciem. Oczywiście taka wizyta wymaga przełamania naszych barier. Warto się do niego udać, jeśli zależy nam na udanym seksie. Niestety brak satysfakcji w życiu erotycznym potrafi wpłynąć na negatywne przeżycia związane z całym organizmem, a zwłaszcza psychiki. Do seksuologa można się zgłosić, jeśli nie akceptujemy swojej orientacji seksualnej. Głównymi wskazaniami do wizyty u seksuologa są: zaburzenia erekcji, bolesne stosunki płciowe, brak orgazmu, brak akceptacji swojej orientacji seksualnej, problemy z tożsamością płciową.

Wizyta u seksuologa

Wizyta u seksuologa polega na wywiadzie. Lekarz pyta o problemy związane z życiem erotycznym. Pytania dotyczą także ogólnego stanu zdrowia. Seksuolog w zależności od diagnozy może zlecić psychoterapię. Zleca on różnego rodzaju leki. Udziela praktyczne wskazówki dotyczące technik współżycia. Do seksuologa możemy się udać państwowo lub prywatnie. Cena wizyty u seksuologa kosztuje od 100 do nawet 300 zł. Wszystko zależy od wykształcenia lekarza, regionu.

Medycyna a seksuolog

Seksualność w obecnych czasach bywa tematem tabu. Jednak bardzo dużo osób bagatelizuje problemy. Głównym problemem jest wstyd. Jednak należy pamiętać, że seks jest ważnym czynnikiem. To on ma pływ na własną samoocenę oraz nasz związek partnerski. Seksuologia jest dziedziną łączącą w sobie wiele tematów dotyczących nauki. Wykorzystuje ona wiedzę z zakresu medycyny, psychologii czy pedagogiki. Warunkiem zostania seksuologiem jest przede wszystkim ukończenie specjalistycznego kursu. Każda taka osoba musi posiadać uprawnienia do wykonywania zawodu. Taki tytuł jest przyznawany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Seksuologiem zostaje także psycholog lub lekarz ze specjalizacją urologiczną, ginekologiczną czy psychiatryczną. Porad z zakresu seksuologii potrzebują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.